Rikiavimo algortimai Spausdinti
( 9 Votes )

Parašė Aurimas Šimkus   

Rikiavimo algoritmas – algoritmas, dėstantis duomenis tam tikra tvarka. Algoritmo darbas priklauso nuo duomenų tvarkos apibrėžimo, duomenų struktūros, rikiuojamų, atminties panaudojimo rikiavimui, duomenų pateikimo vienalaikiškumo, eiliškumo, kitų veiksnių.

Skirstymas

Rikiavimo algoritmai gali būti skirstomi keliais būdais:
Pagal naudojamą atmintį. Priklausomai nuo to, ar naudoja tik vidinę kompiuterio atmintį, ar jiems reikia ir išorinės, rikiavimo algoritmai skirstomi į vidinio rikiavimo ir išorinio rikiavimo. Taip pat algoritmus galima skirstyti ir pagal reikiamos atminties kiekį (nereikia visai; reikia tik rodyklėms; papildomai reikia tiek, kiek yra duomenų).
Pagal stabilumą. Stabilūs algoritmai nekeičia lygių elementų tvarkos, o nestabilūs algoritmai to negarantuoja.
Pagal sudėtingumą.

Rikiavimo algoritmų sudėtingumas

Dažnai greitam darbui su duomenimis būtina duomenis susirikiuoti, bet esant dideliems duomenų kiekiams labai svarbu ir paties rikiavimo algoritmo sudėtingumas – atlikimo greičio (arba tam tikrų, pasirinktų operacijų skaičiaus) priklausomybė nuo duomenų kiekio.
Algoritmų analizėje duomenų rikiavimo problema laikoma pačia svarbiausia, nes tai viena dažniausiai pasitaikančių operacijų programavime. Efektyvus rikiavimo algoritmo pasirinkimas gali turėti netgi lemiamą įtaką programos vykdymo spartai didėjant duomenų kiekiui.